Peter "Poker" Wallenberg gästar Vetlanda – ett seminarium du inte vill missa

Den 28 augusti får Vetlanda besök av en av Sveriges mest kända näringslivsprofiler. I samband med IC Wallenberg Mix Trophy bjuder Vetlanda Racket in näringslivet till ett exklusivt seminarium med Peter "Poker" Wallenberg – samtalsledd av styrelseproffset och ekonomijournalisten Caroline Sundewall. Och det bästa: varje krona går oavkortat till föreningens ungdomssatsning.

Peter "Poker" Wallenberg gästar Vetlanda – ett seminarium du inte vill missa

Peter Wallenberg Jr tillhör den femte generationen i en av Sveriges mest betydelsefulla näringslivsfamiljer. Han är ordförande för Wallenbergstiftelserna, däribland Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse, som varje år delar ut omkring 2,5 miljarder kronor till forskning och utbildning vid svenska universitet. Han är dessutom styrelseordförande för Grand Hôtel i Stockholm och en passionerad motorsportsentusiast. Att seminariet hålls i samband med IC Wallenberg Mix Trophy är ingen slump – Wallenberg har också ett personligt engagemang i tennisvärlden.

 

Under seminariet kommer Peter Wallenberg Jr dela med sig av personliga erfarenheter och perspektiv på ledarskap, innovation och långsiktighet – från familjens historiska koppling till tennisen och bakgrunden till Wallenberg Trophy, till Wallenbergstiftelsernas arbete med att stödja excellenta forskare, forskning och utbildning med ett landsgagneligt fokus.

Som samtalsledare och intervjuare står Caroline Sundewall. Med en bakgrund som ekonomijournalist på Dagens industri, Sydsvenskan och Affärsvärlden – och som ett av landets mest anlitade styrelseproffs med uppdrag i bolag som Elanders, Lifco och tidigare Electrolux, Telia och Swedbank – är hon en av få som verkligen kan navigera ett samtal på den här nivån.

Caroline Sundewall

Caroline Sundewall - Ekonomijournalist och styrelseproffs

Seminariet riktar sig till Vetlandas näringsliv och antalet platser är begränsat till 200 deltagare. Det här är ett utmärkt tillfälle att kombinera kompetensutveckling med affärsmingel – och att samtidigt göra något konkret gott för ungdomsidrotten. Hela överskottet går nämligen oavkortat till Vetlanda Rackets ungdomsverksamhet och satsningar på unga. När du bokar din plats investerar du alltså inte bara i en eftermiddag av inspiration, utan i fler aktiva, friska ungdomar i Vetlanda. Varje biljett gör skillnad på planen.

Efter seminariet bjuder vi på kaffe och kaka, och tid för mingel – ett naturligt tillfälle att knyta nya kontakter med kollegor och beslutsfattare i det lokala näringslivet.

 

Praktisk information

  • Datum: 28 augusti, kl 13–15
  • Tider:
    13.00-13.30 Sign-in
    13.30-14.30 Seminarie
    14.30-15.00 Mingel med kaffe och kaka
    15.00-18.00 Titta på tennis för de som vill!
  • Plats: Vetlanda Racket, Skytteparksvägen 6, Vetlanda
  • Medverkande: Peter "Poker" Wallenberg, i samtal med Caroline Sundewall
  • Pris: 995 kr per person – hela överskottet går oavkortat till föreningens ungdomsverksamhetl
  • Antal platser: Begränsat till 200 deltagare
  • I samband med: IC Wallenberg Mix Trophy, som spelas i Vetlanda 28–30 augusti

Anmäl dig idag

Platserna är begränsade och bokas i tur och ordning. Säkra din plats redan idag  Välkommen till en inspirerande eftermiddag hos Vetlanda Racketklubb!

IC Wallenberg Mix Trophy

Den anrika föreningen IC Sweden, instiftad 1937 anordnar årligen IC Wallenberg Mix Trophy för före detta aktiva spelare och funktionärer och i år kommer de till oss!

IC Sweden är för närvarande drygt 160 medlemmar, varav en majoritet tillhör kategorin Active Members. I princip alla, som någon gång representerat Sverige i Davis Cup eller Billie Jean Cup, tillhör medlemskretsen och flera bland dessa är alltjämt aktiva i internationellt tävlingsspel. IC är ett globalt nätverk och det anordnas events över hela världen där före detta aktiva får chansen att träffas, spela tennis och umgås utanför planen. 

När evenemangen arrangeras gör de i städer som London, Düsseldorf, Paris och Sverige har tidigare haft sina tillställningar i Båstad och Stockholm. Men i år kommer turneringen anordnas av Vetlanda Racket 28-29 augusti. Varje land representeras av två spelare och vilka som representerar Sverige kommer presenteras inom kort. 

Det här är en fantastisk möjlighet för alla tennisintresserade att få uppleva spännande tennis på vår hemmaplan! I samband med eventet kommer det finnas möjlighet för alla att komma och titta på matcherna, prova på tennis för ungdomarna och mingla på vårt område.

Här kan du läsa mer om IC Wallenberg Mix Trophy

Samarbetspartners

Seminariet med Peter Wallenberg anordnas i samarbete med Nuvab samt Wernerstiftelsen.