VM & Pickleball: En episk natt väntar!
Hej sport- och spelvänner! Det är dags att skriva historia – både på den internationella fotbollsscenen och direkt på banan! Vi bjuder in till en fartfylld och inspirerande kväll o natt där vi kickstartar kvällen med spel av världens just nu roligaste racketsport: pickleball! följt av VM-feber.
Hej sport- och spelvänner!
Det är dags att skriva historia – både på den internationella fotbollsscenen och direkt på banan! Vi bjuder in till en fartfylld och inspirerande kväll o natt där vi kickstartar kvällen med spel av världens just nu roligaste racketsport: pickleball! följt av VM-feber.
Sverige fortsätter sin väg i världsmästerskapet och spelar sin sista gruppspels i VM. Efter att vi har lirat pickleball, hejar vi fram Blågult med en gemensam tilltugg där det ingår bröd kokt ägg kaffe/te , juice
När: Fredagen den26 juni 01.00 (vår historiska VM-match!)
Tid: Samling för pickleball 22.30-00.00 Efter pickleball kör vi tilltugg och därefter Sverige -Japan.
Var: Vetlanda Racketstadion, skytteparksvägen 6
Kostnad: 150kr
Vad behöver du?
Ett glatt humör och bekväma kläder! Har du ett eget pickleballrack får du gärna ta med det, men det finns även möjlighet att låna eller hyra på plats.
Pickleball är enkelt att lära sig men bjuder på fantastiska dueller, vilket gör det perfekt för både nybörjare och mer erfarna spelare.
Säkra din plats till en oförglömlig morgon genom att anmäla dig till daniel@vetlandaracket.se med ditt namn samt ev allergier. Senast den 24/6
Vi ses vid tv-skärmarna och på banan! 🇸🇪🏓⚽️