Möjlighet till 6 minitennisplaner och en fullstor tennisplan.
Nu kör vi snart igång inomhus-säsongen för alla grupper!
Martin Lager återvänder till Vetlanda och deltar i IC Wallenberg Mix Trophy!
Tillsammans med Svenska Tennisförbundet och Wernerstiftelsen kommer snart den gamla minitennisbanan vara utbytt mot en ny modern bana för alla våra ungdomar.
Vi är stolta och glada över att välkomna Pizzeria Arena som ny huvudpartner till Vetlanda Racketklubb!
Utesäsongen är äntligen här och nu öppnar vi upp två grusbanor på Vetlanda Racketstadion.
Varmt välkommen till vår nya och kravlösa nybörjarkurs i tennis, exklusivt för tjejer! Under fyra roliga tillfällen går vi igenom grunderna och låter dig upptäcka hur kul det kan vara med tennis som träningsform.
På fredag den 27/3 är det dags för vår gemensamma städdag! Vi vill att vår padel och rackethall ska vara i toppskick, och därför hjälps vi åt att snygga till allt från banor till det runtomkring.
Kära medlemmar i Vetlanda Racketklubb, Styrelsen välkomnar er varmt till årets årsmöte.
Välkomna alla barn 6-10 år som vill röra på sig. Lek med hinderbana, racket och boll!
I helgen fick vi besök av ett glatt tennisgäng från Stockholm tillsammans med tränarna Per Hjertquist och Peter Säll
I helgen anordnades årets första turnering, den här gången i racketlon.